Ukončenie živnosti a daňové priznanie je dôležitý krok v živote každého podnikateľa. Nech už sa rozhodujete ukončiť svoju činnosť z akéhokoľvek dôvodu, je potrebné mať na pamäti zopár dôležitých povinností, ktoré vám pri tomto úkonu vyplývajú. Rozhodnutie o ukončení živnosti môže mať mnoho dôvodov. Môže to byť zmena profesijného zamerania, zlý ekonomický stav, alebo proste nechuť pokračovať ďalej v podnikaní. Bez ohľadu na dôvod, je dôležité, si tento krok poriadne dvakrát premyslieť a dôkladne sa naň následne aj pripraviť. V správny čas si možno uvedomíte, že je jednoduchšie uzavrieť jednu kapitolu ako začať niečo nové. Urobte si prehľad o vaše aktuálnej situácii a zvážte všetky pre a proti.
Aby ste správne a bezproblémovo ukončili svoju živnosť, musíte dodržať niekoľko krokov. Prvým krokom je podanie žiadosti o zrušenie živnosti na miestne podnikateľské oddelenie – tzv. jednotné kontaktné miesto (JKM). Po schválení nasleduje vysporiadanie všetkých záväzkov a pohľadávok. Nezabudnite ani na prehlásenie o ukončení podnikateľskej činnosti, ktoré musíte doručiť do 15 dní od zrušenia živnosti.
Pri ukončovaní živnosti sa riaďte platnými príslušnými právnymi a administratívnymi požiadavkami. Zamestnanci, ak ich máte, by mali byť oboznámení o ukončení a vyplatení všetkých miezd a odmien. Okrem toho je potrebné zaoberať sa aj majetkom firmy, ktorý budete musieť vysporiadať alebo predať. Nezabudnite tiež skontrolovať, aké povinné výkazy musíte predložiť.
Aby ste sa vyhli prípadným nepríjemnostiam, bude potrebné podať daňové priznanie aj po ukončení živnosti. Toto daňové priznanie by malo zahŕňať všetky príjmy a výdavky do dátumu zrušenia živnosti. Záleží na tom, kedy presne sa vaša podnikateľská činnosť skončila, a či ste mali nejaké nevyriešené záväzky. Platí, že ak ste mali aj v poslednej časti roka príjmy, ste povinní podávať daňové priznanie.
Pri ukončení živnosti je rovnako dôležité oboznámiť sa s vašimi daňovými povinnosťami a možnými úľavami. Vo chvíli, keď ukončíte činnosť, niektoré náklady spojené s ukončením činnosti môžete zahrnúť do daňového priznania a uplatniť si tak daňové úľavy. Je dôležité presne si prejsť, aké náklady si môžete priznať, aby ste zbytočne nepreplatili.
Podnikatelia, ktorí ukončujú svoju živnosť, môžu spraviť niekoľko chýb. Jednou z najčastejších je podcenenie administratívnych krokov a určenie termínov na podanie daňového priznania. Aj nedostatočne zdokumentované náklady sa môžu stať problémom, takže si dôkladne sledujte všetky doklady a dokumentáciu.