Sieť kanalizačného potrubia zasahuje všetky prevádzky, ktoré používajú vodu a musia byť napojené na odpad. Môže ich byť naozaj veľa a to zodpovedá aj množstvu odpadu, ktoré potrubím pretečie. Nie vždy je to však možné, hlavne v prípade, že je jeho čistenie zanedbávané a časom sa potrubie celkom upchá. Odpad sa vracia do priestorov odkiaľ odišiel, a to je problém.
Na trhu nájdeme spoločnosti, ktoré majú na starosti čistotu kanalizačného potrubia a čistia ho, robia krtkovanie Ab-krtkovanie.sk preventívne prehliadky spolu s monitoringom stavu celého potrubia, aby bolo možné predchádzať havarijným stavom a zistené poškodenia opraviť v predstihu. Spôsoby čistenia kanalizačného potrubia môžu byť dva, najpoužívanejšie a efektívne je vysokotlakové čistenie, druhou metódou je čistenie elektromechanicky. Obidva vykonávajú firmy na profesionálnej úrovni, 24 hodín denne a k dispozícii sú obyvateľom aj počas dní voľna alebo sviatkov.
Na elektromechanické čistenie je potrebný stroj Rothenberger a Rigid, ku ktorému sa pripája rotačná a vibračná oceľová špirála, jej dĺžku je možné nadpojiť podľa potreby a pripojiť aj nadstavce podľa druhu čistenia, napríklad to môžu byť hladké, frézovacie, vyťahovacie či kĺbové nadstavce, všetky sa dostanú aj do kolien s ohybom 90°. Hovoríme o spôsobe, ktorý sa prednostne využíva na čistenie miest, kde nie je vhodné použiť vysokotlakovú metódu.
Využitie sily tlaku vody sa nazýva aj vysokotlakové čistenie, je to najdôkladnejší spôsob odstránenia usadenín a nečistôt z povrchu potrubia. Základ tvorí vysokotlakový stroj Rioned s 500 litrovou nádržou a čistiacou silou 150 barov. Napojená hadica dosahuje aj 100 metrovú dĺžku a má vymeniteľné trysky, ktoré si hravo poradia aj s nedostupnými miestami a všetko dokonalo vyčistia. Tvrdé nánosy ako sú kamene, drevo, tuky či korene stromov dokáže odstrániť frézovanie, vykonávané súčasne s monitoringom, aby bolo možné sledovať postup kde a ako čistenie prebieha.